Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

sobota, 4 stycznia 2014

#3 Krystyna Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku.W ciemności" (The Girl in the Green Sweater. A Life in Holocausts Shadow)


Ludzie piszą historie perfekcyjne w swym okrucieństwie krwią innych ludzi...nie wszyscy.

Książka to oparta na faktach relacja autorki, która jako dziecko wraz z rodzicami, bratem i grupą Żydów podczas II wojny światowej ukrywała się w kanałach Lwowa. Początek książki to pokazanie spokojnego, szczęśliwego życia małej Krysi i jej rodziny zaburzonego przez radziecką okupację. Prawdziwy koszmar jednak rozpoczyna się kiedy Lwów trafia pod okupację niemiecką. Po likwidacji Getta ukrawają się w kanałach. Ich grupę wspiera kanalarz, Leopold Socha. Początkowo jest to dla Niego okazja do zarobku, ale z czasem Jego relacje z pozostałą grupą Żydów zacieśniają się.
To historia walki o przetrwanie, o życie i o człowieczeństwo. Poruszająca relacja dramatycznych wydarzeń Holocaustu widzianych oczami dziecka, które zbyt wcześnie musiało dojrzeć i walczyć o przetrwanie w nieludzkich warunkach. To historia o ludzkim okrucieństwie. Historia ludzi, którzy przetrwali piekło dzięki z pozoru zwyczajnemu kanalarzowi, drobnemu złodziejaszkowi, a jednak wielkiemu w moich oczach człowiekowi. Obraz Holocaustu pokazany przez Krystynę Chiger utrzymuje mnie tylko w przekonaniu, że to życie pisze najokrutniejsze historie krwią ludzi, rękami innych ludzi, w śród których znajdują się także i Ci dobrzy, dający nadzieję, że świat nie jest jednak do końca zepsuty. Miliony niewinnych ludzi zgładzonych przez innych ludzi. Przekonanie, że jakiś człowiek jest gorszy od innego, to co nie pozwala mi do końca zaufać ludziom, nawet teraz tyle lat po tych wydarzeniach których świadkiem nie byłam i być nie mogłam.

Nie wiem, czy szybko sięgnę po kolejną książkę. "Dziewczynka w zielonym sweterku" poruszyła mną do głębi i nie mogę tak po prostu przejść na niej do porządku dziennego. To jedna z tych książek, które wpływają na życie człowieka. Historia prawdziwa, o prawdziwych ludziach i prawdziwych zdarzeniach....prawdziwie poruszająca serce.

Ocena: 10/10
                                                                                                             peace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz